Okap wyspowy – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Okap wyspowy to urządzenie, które zapewnia niezwykłą prezencję całego pomieszczenia. Sprzęt o specyficznej budowie jest również wyjątkowo funkcjonalny. Należy jednak wiedzieć, że model ten nie sprawdzi się w każdej kuchni. Poznaj charakterystyczne cechy okapów wyspowych i dowiedz się, w jakiego rodzaju pomieszczeniach sprawdzają się one najlepiej. 

Okap kuchenny – funkcjonalność i ładny design

Na posiadanie okapu kuchennego powinien zdecydować się każdy, komu zależy na jak najwygodniejszym gotowaniu. Podczas przygotowywania potraw do powietrza dostaje się wiele intensywnych zapachów. To często powoduje, że przebywanie w samym pomieszczeniu jest problematyczne. Aby tego uniknąć i zapewnić sobie brak wilgoci czy tłustego osadu na szafkach kuchennych, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Dobrze dobrany okap kuchenny jest gwarancją zachowania czystości, a także dużej funkcjonalności w kuchni. Obecnie oferta urządzeń jest niezwykle bogata. Najlepiej zdecydować się na model, który zachwyca nie tylko innowacyjnymi rozwiązaniami, ale również pięknym designem. Decydując się na jeden wariant, trzeba uwzględnić specyfikę pomieszczenia. Wyróżnia się bowiem kilka rodzajów urządzeń. Coraz popularniejsze stają się okapy kuchenne wyspowe, które zachwycają trybem pracy, ale również wyjątkowym wyglądem.

 

Okap wyspowy – kto może się na niego zdecydować?

Okap wyspowy zawiesza się bezpośrednio przy suficie, dzięki temu urządzenie swobodnie wisi nad kuchenką grzewczą. W tym przypadku niezwykle ważny jest dobre i solidne przymocowanie sprzętu. Ten model urządzenia kuchennego może również być zamontowany przy ścianie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wyspy kuchennej. W takim przypadku należy jednak pamiętać, aby zachować minimum 10 cm odstępu pomiędzy okapem a ścianą. O tym, co jeszcze warto uwzględnić w trakcie montażu sprzętu, można przeczytać we wcześniejszym artykule: O czym należy pamiętać, montując okap kuchenny?

 

Okapy wyspowe przeznaczone są, jak sama nazwa wskazuje, dla właścicieli wysp kuchennych. Jest to bowiem bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które zapewnia nie tylko maksimum funkcjonalności. Urządzenia wiszące potrafią również doskonale wpisać się w klimat aranżacji pomieszczeń, dodając im jeszcze większego uroku. Decyzja o zakupie okapu kuchennego powinna być dobrze przemyślana. W trakcie jej podejmowania warto uwzględnić kilka istotnych czynników.

 

Wielkość pomieszczenia

Okapy wyspowe sprawdzają się najlepiej w dużych przestrzeniach. Sprzęt tego rodzaju przyjmuje zazwyczaj większe rozmiary, dlatego w przypadku mniejszych metraży, może on przytłaczać wnętrze lub zabierać potrzebną przestrzeń. Właścicielom małych kuchni znacznie częściej poleca się okapy zintegrowane z płytą indukcyjną. Duże salony połączone ze strefą gotowania lub szerokie kuchnie to natomiast idealne przestrzenie dla okapów wyspowych. Sprawiają one, że ogromne wnętrza są bardziej przytulne. Sprzęt umożliwia również wydajną pracę, nie pozwalając na to, aby nieprzyjemne zapachy ulatniały się poza miejsce przyrządzania potraw. 

 

Wysokość kuchni

Jak wspomniano wcześniej, okapy wyspowe montowane są na sufitach. W trakcie podejmowania decyzji o zakupie tego modelu należy więc uwzględnić odległość, w jakiej przyszłe urządzenie znajdzie się od kuchenki grzewczej. Nie powinna być ona zbyt mała, ponieważ może to wyrządzić sporo szkód.

Jasność pomieszczenia

To, ile światła wpada do kuchni, ma wpływ na przebieg prac kuchennych. Lepsza widoczność pozwala zachować maksimum bezpieczeństwa i sprawia, że przygotowywanie potraw przebiega znacznie sprawniej. Jasność pomieszczenia nie jest czynnikiem, który ma wpływ na decyzję o zakupie okapu wyspowego. Jest to natomiast kwestia, którą warto uwzględnić w trakcie wyboru odpowiedniego modelu. W przypadku, gdy w kuchni jest dość mało światła, warto zdecydować się na wariant podświetlany. Przykładem jest np. okap wyspowy TUBUS W Long, który jest przeznaczony do wysokich pomieszczeń i posiada dodatkowe lampy oświetlające blat. W ofercie Ciarko Design można znaleźć również okap wyspowy Miss W, który zachwyca nie tylko świetnym opływowym kształtem, ale posiada wmontowane oświetlenie WarmLED, którego odcień można regulować. Światło wprowadzi w doskonały nastrój w trakcie gotowania, a także ułatwi wszelki prace kuchenne.

 

Okap wyspowy – jak wybrać?

Decyzja o zakupie okapu wyspowego jest jedną z ważniejszych. Aby wejść w posiadanie dobrego sprzętu, dobrze jest uwzględnić, takie kwestie jak:

 

  • wysoka wydajność,
  • tryb pracy,
  • poziom hałasu,
  • dodatkowe funkcje np. sterowanie zdalne.

 

Warto podkreślić, że tak ważne urządzenie ma ogromny wpływ na to, jak prezentuje się cała przestrzeń kuchenna. Obecnie istnieje wiele modeli, które wyróżniają się nie tylko ze względu na doskonałą funkcjonalność, ale także oryginalny i bardzo atrakcyjny design. Wiele ciekawych wariantów można znaleźć w ofercie naszego sklepu. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy minimalizmu, jak i osoby, które szukają ciekawych kształtów i odważnych kolorów urządzeń.

 

 Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików Cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików Cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.