Wyciąg czy pochłaniacz – co wybrać?

Pochłaniacz czy wyciąg kuchenny – który wybrać?

Gdy rozglądasz się za okapem do swojej kuchni, możesz się spotkać z pewnymi niejasnymi terminami, np. „pochłaniacz kuchenny” lub „okap bez wyciągu”. Co one właściwie oznaczają? Różnica między wyciągiem kuchennym a pochłaniaczem tkwi w metodzie oczyszczania powietrza. Sprawdź, czym się charakteryzują oba rozwiązania, i podejmij decyzję odpowiednią dla Twojego domu.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są zalety wyciągów kuchennych,
  • na czym polega działanie pochłaniacza do kuchni,
  • co wybrać – pochłaniacz czy wyciąg.

Jak w skrócie określić, czym się różni pochłaniacz do kuchni od wyciągu? Pochłaniacz kuchenny bez wyciąguoczyszcza powietrze i wypuszcza je z powrotem do pomieszczenia. Wiąże się to z koniecznością wymiany filtrów węglowych co parę miesięcy. Wyciągi kuchenne natomiast usuwają zanieczyszczone powietrze poza mury domu, dlatego wymagają podłączenia do szybu wentylacyjnego. Zobacz naszą krótką charakterystykę obu rozwiązań.

Wyciągi kuchenne – efektywność i cicha praca

Podłączenie okapu do wentylacji (np. okapów kominowych) sprawia, że opary z gotowania, a także inne zanieczyszczenia wydostają się na zewnątrz rurą i szybem wentylacyjnym. Dzięki temu masz pewność, że powietrze jest pozbawione drobnoustrojów i kurzu. Skuteczność wyciągów kuchennych ocenia się bowiem na 80% większą niż pochłaniaczy.

Ponadto wraz z intensywnym zapachem z pomieszczenia jest usuwana również para wodna, która nie skrapla się na okapie. To sprawia, że meblom kuchennym i artykułom spożywczym nie zagraża już wysoka wilgoć.

Dużym plusem wyciągów kuchennych jest również cichsza praca silnika, który nie musi zasysać powietrza przez filtry węglowe, a jedynie przez filtr tłuszczowy. Dzięki cichym okapom codzienne gotowanie staje się bardziej komfortowe.

 

Pochłaniacz kuchenny – czy okap bez wyciągu to dobre rozwiązanie?

Nie zawsze mamy możliwość podłączenia okapu do wentylacji. W takich sytuacjach jesteśmy zmuszeni zainstalować w kuchni pochłaniacz kuchenny bez wyciągu. Zawiera on specjalne filtry węglowe, na których osadzają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Neutralizuje on także intensywne zapachy. Zassane i oczyszczone powietrze trafia z powrotem do pomieszczenia. Filtry należy wymieniać mniej więcej co 3 miesiące, w zależności od intensywności użytkowania.

Pochłaniacze kuchenne mogą się sprawdzić szczególnie dobrze w domach pasywnych (zeroenergetycznych), których właścicielom zależy na ograniczeniu strat ciepła. Tego typu domy zazwyczaj są wyposażone w systemy rekuperacyjne, które odpowiadają za wymianę powietrza.

Pochłaniacz czy wyciąg – które rozwiązanie wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wyciąg kuchenny. Z tego względu warto się dowiedzieć, jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji, i ponieść jednorazowy wydatek, aby cieszyć się ekonomiczną pracą wyciągu przez wiele lat. Pod wieloma względami wyciąg jest korzystniejszy niż pochłaniacz kuchenny, m.in. z powodu:

  • oszczędności – cena filtrów węglowych to ok. 80 zł, a trzeba je wymieniać co kwartał. W perspektywie parunastu lat żywotności urządzenia daje to kilka tysięcy złotych kosztów. Eksploatacja wyciągu nie wymaga zakupu żadnych filtrów, więc ten koszt odchodzi;
  • zmniejszenia hałasu – wyciąg pracuje znacznie ciszej niż pochłaniacz, zwłaszcza jeśli filtr węglowy w tym drugim jest już bardzo zanieczyszczony;
  • zredukowania wilgotności – wyciąg pomaga usunąć z pomieszczenia parę wodną, dzięki czemu otoczenie jest suchsze. Pochłaniacz nie radzi sobie tak dobrze z oparami, w związku z czym para wodna skrapla się na ścianach i meblach, a w kuchni pojawiają się warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i drobnoustrojów.

Wiesz już, która technika wentylacji (wyciągu czy pochłaniacza) jest najskuteczniejsza i rekomendowana? Dowiedz się, jaki okap wybrać – zajrzyj do naszego sklepu, zapoznaj się z nowoczesnymi technologiami i najwyższej jakości designem okapów Ciarko.



Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików Cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików Cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.