Wywiad z architektem wnętrz

Na co najczęściej zwracają uwagę klienci, którzy zamawiają u Pana projekt kuchni? Liczy się głównie funkcjonalność aranżacji czy raczej walory estetyczne?

Czasy, kiedy kuchnia miała być tylko funkcjonalna, już dawno minęły. Dziś osoby, które chcą skorzystać z mojej pomocy podczas urządzania wnętrza, zazwyczaj są świadomymi konsumentami, którzy stawiają na połączenie funkcjonalnych rozwiązań z efektownym designem. Liczą się szczegóły, które wspólnie będą tworzyły spójną aranżację. Nie ukrywam, że to właśnie nadanie kuchni wymarzonego przez właściciela stylu jest dla mnie największym wyzwaniem – ale też daje największą satysfakcję.

Na jaki styl aranżacji wnętrza kuchni Polacy decydują się najczęściej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ilu właścicieli kuchni, tyle gustów i pomysłów. Zawsze staram się jednak uważnie słuchać i podpowiadać, a dodatkowo nigdy nie powielam aranżacji wykonanej wcześniej u kogoś innego. Z mojego doświadczenia mogę natomiast powiedzieć, że osoby, które decydują się na skorzystanie z usług architekta, najczęściej oczekują projektu wnętrza, które będzie wyglądało nowocześnie. Niezmiennie od kilku lat królują modernistyczny minimalizm i styl skandynawski. Oczywiście zdarza się, że ktoś ma bardziej specyficzne wymagania, takie jak na przykład aranżacja rustykalna, angielska czy glamour – ale to raczej nieliczne przypadki.

Czy Pan jako architekt tworzy jedynie ogólną koncepcję aranżacji, czy też po Pana stronie leży też na przykład zaprojektowanie konkretnych mebli kuchennych?

Tworzenie projektu jest bardzo złożonym procesem, na który składa się praca wielu ludzi – specjalistów w różnych dziedzinach. To ja ustalam ogólny zarys kuchni, ustawienie mebli i sprzętów. Projektowanie zabudowy kuchennej to jednak osobna historia. To jest ten moment, w którym na scenę wchodzi projektant mebli albo w którym sięgam po gotowe rozwiązania, czyli po prostu odpowiednie sprzęty ze sklepów. Koordynowanie brygady remontowej i kontrola nad zakupami również znajdują się wśród moich zadań.

A co ze sprzętami AGD? Lodówkę czy zmywarkę wmontujemy w meble, ale na przykład okap kuchenny mocno rzuca się w oczy. Czy takie sprzęty też są przewidziane w projekcie?

Oczywiście. Projekt zawiera kompleksową aranżację z zabudową i wszystkimi sprzętami, których obecność ustalam z klientem. Można wybrać okap do zabudowy, więc nie jest prawdą, że zawsze musi być on widoczny. Ostatnio jednak coraz częściej klienci decydują się na pokazywanie tego rodzaju sprzętów, bo są one po prostu efektowne i stanowią dodatkową ozdobę kuchni.

Okap jako ozdoba? To chyba niezbyt popularny pomysł?

Wszystko zależy od wybranego modelu. Wystarczy zwrócić uwagę na przykład na linię Ciarko Design, która została zaprojektowana przez Łukasza Paszkowskiego. Wiele z tych urządzeń można by nazwać dziełami sztuki. W skład kolekcji wchodzi 13 okapów kuchennych – blatowych, sufitowych, wyspowych i kominowych. Wszystkie propozycje cechują się subtelnym designem, a przy tym bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, jak na przykład sterowanie gestem. A to niezwykle atrakcyjne połączenie dla przyszłych użytkowników.

Czy wśród tych nowoczesnych okapów ma Pan swój ulubiony model, który najczęściej poleca Pan klientom?

Staram się nie narzucać klientom swoich opinii, wolę raczej przedstawiać im dostępne rozwiązania i koncentrować się na ich potrzebach oraz guście. Jeśli jednak miałbym odpowiedzieć na to pytanie prywatnie, wyróżniłbym okap wyspowy Miss W, który kształtem do złudzenia przypomina dekoracyjną czarną lub białą lampę. Świetnie sprawdza się w nowoczesnej kuchni, a także we wspólnej przestrzeni z salonem – a to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez właścicieli nowych domów czy mieszkań. Okap Miss W, w przeciwieństwie do tradycyjnych okapów, jest mocowany do sufitu za pomocą wytrzymałych stalowych linek, które nadają urządzeniu jeszcze więcej elegancji i lekkości. Miss W jest dobrym dowodem na to, że sprzęt AGD może być prawdziwą ozdobą wnętrza.



Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików Cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików Cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.