Co wpływa na wysoką jakość okapów kuchennych?

Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli okapów kuchennych. Aby zapewnić sobie maksimum funkcjonalności oraz długotrwały i atrakcyjny design sprzętu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, jakie należy uwzględnić w trakcie zakupu. Sprawdź, co wpływa na wysoką jakość okapów kuchennych i spraw sobie możliwie najlepszy sprzęt.

Jaki powinien być okap kuchenny?

Głównym zadaniem okapu kuchennego jest niwelowanie wszelkich nieprzyjemnych zapachów wydzielających się w trakcie przygotowywania różnego rodzaju posiłków. Sprzęt służy również do wchłaniania wilgoci, która bez odpowiedniego urządzenia, gromadzi się na meblach i akcesoriach kuchennych, często powodując ich niszczenie. Ze względu na te kwestie, wybierając okap kuchenny, należy zwrócić uwagę na to, aby jego jakość była jak najwyższa. Tylko odpowiednio zaprojektowany sprzęt zapewnia maksimum użytkowości, służąc domownikom przez wiele długich lat.

 

Wysoka jakość okapów kuchennych – co na nią wpływa?

Kuchnia to miejsce, w którym przebywa się najczęściej. Wykorzystywana jest przede wszystkim do przygotowywania potraw, jednak jest również przestrzenią do wspólnych rozmów z rodziną i przyjaciółmi. To, w jaki sposób będzie się ona prezentowała oraz czy będzie umożliwiała jak najbardziej wygodne funkcjonowanie, zależy między innymi od właściwości okapu kuchennego. Wyróżnia się kilka podstawowych, które wypływają na to, że sprzęt jest jak najbardziej praktyczny.

Wydajność okapu

Jedną z ważniejszych kwestii mających wpływ na to, w jaki sposób urządzenie pracuje, jest jego wydajność. Najlepiej, jeśli jest ona dostosowana do specyficznych cech wnętrza, a przede wszystkim jego rozmiaru. Adaptacja mocy do metrażu wnętrza pozwala na uzyskanie możliwie najlepszej użytkowości urządzenia. Aby to zrobić, należy pomnożyć wielkość kuchni przez liczbę 9. Powstały numer będzie oszacowaną wydajnością na biegu średnim.

 

Tryb pracy

Istotną kwestią, która ma znaczenie dla wielu osób, decydujących się na zakup okapu kuchennego, jest sposób jego pracy, a konkretniej poziom hałasu, jaki wytwarza się, gdy urządzenie jest włączone. Najlepiej wybierać sprzęt, który posiada energooszczędne silniki BLDC, które charakteryzują się wyjątkowo cichym trybem pracy. Dzięki temu praca sprzętu nie zaburza ogólnego funkcjonowania w pomieszczeniu, sprawiając, że przygotowywanie potraw jest znacznie przyjemniejsze.

Rodzaj filtrów

Dla osób, które decydują się na pochłaniacze, istotne jest zwrócenie uwagi na rodzaj filtrów, jaki został wykorzystany do produkcji danego urządzenia. Najczęściej wykorzystuje się modele węglowe, których wymiana konieczna jest co kilka miesięcy. Filtry te pochłaniają ulatniające się podczas przygotowywania potraw zapachy, sprawiając, że przebywanie w kuchni jest znacznie przyjemniejsze. Filtry z aktywnym węglem, które nie są wymieniane regularnie sprawiają mylne wrażenie, że okap nie działa z założonym celem. Zanim przejdzie się do naprawy urządzenia, dobrze jest sprawdzić, czy tak ważny element, jakim jest filtr został w odpowiednim czasie wymieniony.

 

Innowacyjne rozwiązania

Niektórzy producenci decydują się na urozmaicanie okapów kuchennych o innowacyjne technologie. Dzięki nim możliwe jest prostsze, szybsze i wygodniejsze funkcjonowanie w kuchni. Wybierając urządzenie, dobrze jest zdecydować się na przykład na:

  • bezdotykowy system sterowania urządzeniem,
  • możliwość zarządzania okapem za pomocą pilota,
  • obecność wbudowanego w urządzenie oświetlenia LED,
  • model, który posiada energooszczędny silnik.

Wszystkie te parametry sprawiają, że urządzenie zyskuje najwyższą jakość, sprawiając, że jego użytkowanie w kuchni jest proste, wygodne, a zarazem bardzo intuicyjne.

 

Estetyczny design

Równie istotną kwestią, co pozostałe właściwości okapu kuchennego jest jego design. Wiele innowacyjnych urządzeń na rynku ma obecnie bardzo atrakcyjny i estetyczny wygląd zewnętrzny, dzięki czemu sprzęt pełni nie tylko rolę użytkową, ale i dekoracyjną. Warto wybrać model, który dostosowany jest do stylu, w jakim urządzona jest dana przestrzeń kuchenna. Na wysoką jakość designu mają wpływ takie cechy, jak kształt okapu, jego kolor, dodatkowe zdobienia, a także materiał, z jakiego zostało wykonane urządzenie.

 

Regularne czyszczenie i odpowiedni montaż

Niemały wpływ na to, czy okap kuchenny pracuje zgodnie z założeniem producenta, ma jego odpowiednia konserwacja. Urządzenie powinno być regularnie czyszczone za pomocą specjalistycznych środków. Ważna jest również systematyczna wymiana filtrów przeciwtłuszczowych.

Nie należy również przymykać oka na montaż urządzenia. W trakcie umieszczania sprzętu w kuchni, należy zachować odpowiednią odległość pomiędzy płytą grzewczą a okapem. Istotne jest również jego prawidłowe podłączenie. Nie należy łączyć go dwoma kanałami po 100 mm. Najlepiej sprawdzają się modele, których średnice wentylacyjne posiadają 150 mm. Ich maksymalna redukcja może zmniejszyć model do średnicy 125 mm. Wszystkie wyżej wymienione właściwości sprawiają, że okap kuchenny zyskuje na jakości, służąc domownikom przez wiele długich lat.Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików Cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików Cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.