Ekskluzywna linia okapów Ciarko Design – wywiad z projektantem Łukaszem Paszkowskim

Marka Ciarko istnieje od 1986 roku. Jak przez ten czas zmieniał się design okapów kuchennych?

Od tamtego czasu bardzo wiele się zmieniło. Dziś okapy kuchenne przybierają formy, o których kiedyś byśmy nawet nie pomyśleli, i nie jest to sztuka dla sztuki, lecz wyjście naprzeciw różnym oczekiwaniom użytkowników. Kiedyś standardem była kuchnia pod ścianą. Obecnie równie często przybiera ona formę wyspy i to połączonej z salonem. Stąd pojawiła się potrzeba zamknięcia okapu w formie lampy bądź wbudowania go w blat kuchenny. Rozwiązań, które dostarcza Ciarko, jest dziś bardzo wiele, ponieważ dostrzegliśmy różne wymagania swoich klientów.

Ponad 60% okapów marki Ciarko trafia za granicę. Czy gusty Polaków różnią się od gustów pozostałych Europejczyków?

Gusty Europejczyków są różne – mieszkańcy krajów zachodnich wolą proste formy, natomiast Europejczycy ze wschodu wolą okapy bardziej urozmaicone. Polska jest pośrodku tego wszystkiego, co tworzy ciekawy rynek. Dzięki temu potrafimy sprostać bardzo odmiennym oczekiwaniom konsumentów.

Ciarko to jedna z pierwszych firm, która do produkcji okapów wykorzystała szkło – materiał dość nietypowy. Skąd taki pomysł?

Ciarko łączy piękno i funkcjonalność – szkło jest bardzo wdzięcznym materiałem, ma wysokie walory estetyczne, a zarazem jest łatwe w utrzymaniu w czystości. To doskonały materiał do użytku w kuchni – dlatego naturalne, że znalazł zastosowanie w AGD.

W 2013 roku okap kuchenny Ilumia – pierwszy model Pańskiego autorstwa – zdobył prestiżowe wyróżnienie Red Dot Design Award. To chyba jedno z ciekawszych urządzeń z linii Ciarko Design. Przypomina nowoczesny tablet zawieszony nad kuchenką. Skąd to zainteresowanie specjalistów? 

Ilumia zdobyła światowe uznanie, ponieważ przełamała standardowe myślenie o okapie. Została wyposażona w rozwiązania technologiczne, które wówczas były czymś niespotykanym, a nawet dziś jeszcze czynią ten okap wyjątkowym. To, co najbardziej urzeka każdego, kto stanie przed tym okapem, to ruchomy panel z oświetleniem. Pozwala on dowolnie kierować światło np. na blat bądź wnętrze kuchni. Intuicyjna, przyjazna człowiekowi forma oraz zaawansowana technologia nie mogły pozostać niezauważone na arenie międzynarodowej.

Czy nowoczesne wzornictwo to jedynie dodatek do produktu, czy też ważny element strategii firmy?

Wzornictwo dla każdej firmy, która jest liderem w branży, stanowi istotny element strategii. Design to nie tylko stylistyka produktów, ale także technologia, funkcjonalność, interakcja produktu z człowiekiem. Design to wiele rzeczy, których nie widzimy, a które sprawiają, że żyje nam się łatwiej. Ciarko nie dostarcza tylko okapów, ale też „jakość życia” – i to jest wartość, którą chcemy dawać.

Skąd czerpie Pan inspiracje do tworzenia tak oryginalnych projektów, jak okap kominowy Trio czy też okap Galaxy, który powstał z metalu i szkła?

Bardzo często piękno wynika z funkcji – czujemy w tedy, że forma jest autentyczna. Staram się aby każda linia była podyktowana użytecznością produktu. Niektóre okapy wyglądają jak dzieła sztuki nowoczesnej. We wnętrzu są postrzegane jak rzeźba, ale to dlatego, że nie upiększamy ich na siłę, lecz wydobywamy z nich to piękno. Doskonała forma to nie ta, do której już nic nie można dodać – to raczej ta, od której już nic nie można odjąć.

Designerzy sprzętów AGD coraz częściej odchodzą od tradycyjnych przycisków na rzecz paneli dotykowych. Czy za 10, 15 lat będziemy sterowali okapem np. za pomocą myśli?

Myślę, że nie będzie to potrzebne – już dziś okapy są wyposażone w sensory, które same uruchomią okap, gdy jest taka potrzeba, i dopasują odpowiednią moc działania. Technologia będzie starała się odciążyć człowieka, by ten mógł skupić się po prostu na gotowaniu i czerpać z tego przyjemność. Tak więc okap uruchomi się sam, zanim pomyślimy, że to konieczne.Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików Cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików Cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.