Jaki okap wybrać? Rodzaje okapów

Okap kuchenny to jeden z obowiązkowych elementów każdej kuchni. Jego wybór warto rozpocząć od zapoznania się z dostępnymi na rynku modelami. Różnią się one od siebie między innymi ze względu na sposób montażu, wygląd czy funkcjonalność. Poznaj najbardziej popularne okapy kuchenne i dowiedz się, który z nich sprawdzi się najlepiej w Twoim pomieszczeniu kuchennym.

Okap w kuchni – dlaczego warto mieć go w domu?

Okap kuchenny odgrywa bardzo ważną rolę. Jego głównym zadaniem jest niwelowanie nieprzyjemnych zapachów pojawiających się w trakcie przygotowywania posiłków. Sprzęt pozwala również na wchłanianie wszelkiej wilgoci, która ulatnia się przy gotowaniu. Obie kwestie znacznie ułatwiają funkcjonowanie w pomieszczeniu kuchennym. Dzięki nim możliwe jest bowiem nie tylko łatwe, szybkie i bezproblemowe gotowanie, ale również utrzymanie pożądanego ładu i porządku. Podkreśla się także, iż nowoczesne okapy kuchenne są projektowane w sposób, który pozwala na wykorzystanie sprzętu jako ozdobną część aranżacji. Producenci Ciarko Design stawiają nie tylko na najlepszą jakość urządzeń, ale również ich piękny design. Dzięki temu okapy kuchenne są nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale także niebywale estetyczne, co znacznie poprawia wygląd pomieszczeń

Jak wybrać okap kuchenny?

Szeroko rozbudowany rynek umożliwia znalezienie okapu kuchennego idealnie dostosowanego do preferencji przyszłych użytkowników oraz specyficznych cech, jakimi wyróżnia się pomieszczenie. Podkreśla się, iż rodzaj urządzenia powinien być dostosowany między innymi do:

 • dostępnej przestrzeni,
 • sposobu rozłożenia wyposażenia kuchennego,
 • wielkości kuchenki gazowej lub indukcyjnej,
 • stylu, w jakim urządzone jest wnętrze,
 • wymiarów pomieszczenia.

Okapy kuchenne – jakie są ich rodzaje?

Wybór okapu kuchennego nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto jednak poświęcić temu nieco więcej czasu i zapewnić sobie możliwie najefektywniejszy w danej przestrzeni sprzęt.

Warto zaznaczyć, że w trakcie wyboru okapu, należy uwzględnić różnicę pomiędzy wyciągiem a pochłaniaczem. Wyciąg łączony jest ze specjalną rurą wentylacyjną, która pozwala na odprowadzenie zanieczyszczeń na zewnątrz kuchni. Ten drugi rodzaj okapu nie odprowadza powietrza, natomiast filtruje je, czyszcząc ii wypuszczając je ponownie do kuchni.

Ze względu na montaż okapu kuchennego, który odprowadza powietrze dobrze jest zapewnić odpowiedni rozmiar średnicy wentylacyjnych szybów. W Ciarko Design okapy posiadają wylot o średnicy 150 mm, co jest adekwatne z przekrojem płaskim 220/90.

Okapy przyścienne

Okapy przyścienne nazywane są również kominowymi. Należą one do jednych z najczęściej wybieranych modeli wśród tego rodzaju sprzętów. Urządzenie składa się najczęściej z dwóch części: komina, którego zadaniem jest zasłonięcie rury odprowadzającej nieprzyjemne zapachy oraz wchłaniającej ich prostokątnej powierzchni. Wyróżnia się również bardziej innowacyjne modele, charakteryzujące się wyłącznie jednym widocznym elementem przybierającym np. kształt tuby, sześcianu lub okręgu. Cechą charakterystyczną, która rozróżnia okapy kominowe, jest sposób ich montażu. Urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, montuje się bezpośrednio przy ścianie tuż nad kuchenką, co zapewnia wygodę użytkowania i estetyczny wygląd.

 

Okapy wyspowe

Okapy wyspowe przeznaczone są do wnętrz, w których blat umieszczony został w centralnej części pomieszczenia. Urządzenia montuje się na suficie, co pozwala uzyskać bardzo designerski efekt. Sprzęt wiszący nad wyspą kuchenną ma za zadanie pochłaniać wszelkie zapachy ulatniające się w trakcie gotowania. Ważne, aby umieszczony był on w odpowiedniej odległości od kuchenki, tak aby nie zasłaniać całkowicie drugiej strony blatu. Na rynku wyróżnia się wiele modeli okapów wyspowych, które różnią się kolorem oraz kształtem. Najczęściej wybiera się sprzęt, który przybiera postać:

 • tuby,
 • prostokąta,
 • litery L.

Dla osób, które chcą jak najbardziej zmniejszyć widoczność sprzętu, poleca się okapy wyspowe przypominające lampy. Przykładem jest zaprojektowany w Ciarko Design model Miss W, który posiada opływową, wyjątkowo designerską formę. Urządzenie dodatkowo zostało urozmaicone o innowacyjne rozwiązania takie, jak:

 • możliwość sterowania za pomocą gestów,
 • wbudowane oświetlenie WarmLED,
 • wyjątkowo cichy tryb pracy. 

W trakcie montażu okapu wyspowego, należy pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć całe wnętrze. Sufit dobrze jest odpowiednio wzmocnić, tak aby wytrzymał on ciężar wiszącego urządzenia.

 

 

Okapy sufitowe

W obecnych czasach bardzo popularne stało się wprowadzanie do pomieszczeń kuchennych minimalistycznych form i rozwiązań. Dla właścicieli kuchni ceniących sobie dyskrecję idealnie sprawdzają się okapy sufitowe. Charakteryzują się one wyjątkowym sposobem montażu, który niemal uniemożliwia widoczność urządzenia. Urządzenia wbudowane są bowiem na równi z sufitem, zapewniając płaską powierzchnię bez dodatkowo wystających elementów. Do montażu okapu sufitowego od Ciarko Design potrzebne jest jedynie 19 cm przestrzeni, co pozwala na zachowanie sporej ilości miejsca w kuchni. Nierzucająca się forma okapów sufitowych sprawia, iż świetnie sprawdzają się one w każdego rodzaju wnętrzach, podkreślając minimalizm i elegancję.

 

 

Okapy podszafkowe

Okapy podszafkowe są idealnym rozwiązaniem do kuchni o niewielkich metrażach. Montowane są one bowiem pod wiszącą nad kuchenką szafką. Dzięki temu możliwe jest zachowanie maksimum przestrzeni, a zarazem użytkowości. Sprzęt jest maksymalnie zintegrowany z wyposażeniem kuchni, co znacznie ułatwia funkcjonowanie. Okapy podszafkowe montowane są zazwyczaj we wnętrzach o dużych metrażach. Urządzenia Ciarko Design nie mają jednak takich ograniczeń. Sprzęt ze względu na odpowiednio dostosowany projekt, może również znaleźć się w mniejszych pomieszczeniach.

 

 

Okapy blatowe

Okapy blatowe to jedne z najbardziej innowacyjnych modeli tego rodzaju urządzeń. Do cech charakterystycznych sprzętu zalicza się jego nietypowy sposób działania oraz wyjątkowy montaż. Okap blatowy wysuwany jest z wyłącznie w momencie, gdy jest taka potrzeba. W innym przypadku sprzęt pozostaje schowany, sprawiając, że we wnętrzu zyskuje się dużo wolnej przestrzeni. Modele idealnie sprawdzają się do nowoczesnych kuchni oraz tych, które charakteryzują się niewielkim metrażem.

 

Okapy zintegrowane z płytą indukcyjną

Bardzo funkcjonalnym urządzeniem jest okap zintegrowany z płytą indukcyjną. Jak sama nazwa sprzętu wskazuje, model jest montowany wraz z kuchenką, tworząc z nią jedną spójną całość. Dzięki temu sprzęt bezpośrednio pochłania zapachy wydzielające się w trakcie gotowania, a także prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Taki okap ma również wiele innowacyjnych urozmaiceń, które znacznie polepszają komfort prac kuchennych. Przykładem sprzętu zintegrowanego z płytą indukcyjną jest model Wizard dostępny w ofercie Ciarko Design.

 

 Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików Cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików Cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.