O czym należy pamiętać, montując okap kuchenny?

Okap kuchenny to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni. Sprzęt ten znacząco ułatwia przygotowywanie potraw, sprawiając, że czynność ta jest znacznie bardziej wygodna. W celu zapewnienia sobie najlepszej wydajności warto zakupić produkt najwyższej jakości. Istotny jest również prawidłowy montaż urządzenia. W trakcie tej czynności warto zastosować się do kilku prostych zasad. Dowiedz się, o czym należy pamiętać, montując okap kuchenny.

Jak zamontować okap kuchenny?

Okap kuchenny służy do oczyszczania powietrza w trakcie gotowania oraz niwelowania wszelkich zapachów ulatniających się podczas wykonywania tej czynności. Urządzenia można podzielić na dwa główne rodzaje, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem pracy.

 

  • Wyciągi – są montowane bezpośrednio do wentylacji i działają na zasadzie usuwania powietrza i nieczystości poza wnętrze pomieszczenia kuchennego. Ich montaż polega na podłączeniu sprzętu do obiegu otwartego, co wymaga posiadania komina wentylacyjnego. Ten bowiem pozwala na odprowadzanie pary wodnej i nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz.
  • Pochłaniacze – urządzenia, które działają wyłącznie w obiegu zamkniętym. Są one zbudowane z filtrów węglowych, dlatego ich użytkowanie nie wymaga posiadania kanału wywiewnego.

 

Wiele osób podkreśla, iż korzystniejszym modelem okapu kuchennego jest ten, który pracuje w trybie otwartym. Jego działanie jest bowiem bardziej wydajne i cichsze. Trzeba jednak pamiętać, że aby zapewnić sobie dobrą pracę urządzenia, należy zwrócić uwagę na jego odpowiedni montaż. 

 

Dlaczego montaż okapu kuchennego jest ważny?

Montaż okapu kuchennego jest niezwykle ważny. To, w jaki sposób urządzenie będzie podłączone do gniazda elektrycznego, w którym miejscu kuchni się znajdzie oraz w jaki sposób zostanie przymocowane wpływa na jego późniejszą pracę. Sprzęt powinien być zamontowany tak, aby ułatwiać, a nie utrudniać prace kuchenne. Montaż ma więc nie tylko na efekt wizualny całej przestrzeni, ale ma znaczenie w przypadku takich kwestii, jak:

 

  • skuteczność sprzętu,
  • wydajność urządzenia,
  • tryb pracy okapu,
  • uniknięcie ewentualnych szkód np. zniszczenia frontów kuchennych czy powierzchni ścian.

 

Zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób urządzenie jest montowane, znacznie poprawia jakość urządzenia, dzięki czemu domownicy mogą w pełni korzystać z jego dostępnych funkcji. To natomiast sprawia, iż gotowanie jest ułatwione ze względu na oczyszczającą pracę sprzętu.

 

Montaż okapu kuchennego – o czym należy pamiętać?

W trakcie podłączania okapu kuchennego dobrze jest uwzględnić kilka czynności, mających wpływ na to, czy urządzenie pracuje tak, jak powinno.

Przymocowanie okapu do rury wentylacyjnej

Jedną z najważniejszych czynności, jaką należy wykonać w trakcie montażu okapu kuchennego, jest przymocowanie go do rury wentylacyjnej. Warto indywidualnie upewnić się, jaki model będzie potrzebny. Istnieje wiele rodzajów rur wentylacyjnych, które różnią się przede wszystkim przekrojem. Najczęściej można znaleźć te, które posiadają 15 cm. Przed montażem jednak sprawdzić jaki przekrój posiada dana rura wentylacyjna, tak aby prawidłowo podłączyć ją z urządzeniem. Niewskazane jest samodzielne redukowanie przekrojów (np. za pomocą przejściówek zwężających). To bowiem może pogorszyć sposób działania okapu kuchennego.

 

Zachowanie dobrej odległości od płyty grzewczej

Ważnym czynnikiem, który wpływa na sposób pracy urządzenia, jest jego odległość od płyty grzewczej. To ma znaczenie nie tylko ze względu na wydajność okapu kuchennego, ale liczy się także w trakcie korzystania z urządzenia. W zależności od tego, jaki rodzaj sprzętu się wybierze, taka odległość jest wskazana:

 

  • okap przyścienny: skośny ok. 40-50 cm; okrągły, prostokątny, w kształcie litery T: 60-70 cm,
  • okap wyspowy: 60-70 cm,
  • okap teleskopowy: 50 cm,
  • okap sufitowy: 150 cm,
  • okap do zabudowy: 50 cm.

 

Podkreśla się, że na to, w jakiej odległości będzie zamontowany okap ma również wpływ rodzaj kuchenki. Wyżej wymienione wartości są przeznaczone do urządzeń elektrycznych. W przypadku tradycyjnych, gazowych odległości powinny być nieco większe, tak aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa.

Miejsce przymocowania okapu kuchennego

W trakcie montażu urządzenia istotne jest miejsce, w jakim zostanie ono przymocowane. Instalacja powinna być jak najbardziej stabilna. Jeśli sprzęt przyczepia się do ściany, to najlepiej wybrać tą, która wykonana jest z cegły, pustaków bądź betonu. Inne materiały takie, jak np. regips mogą nie wytrzymać ciężaru urządzenia lub rezonować dźwięk pracy okapu kuchennego.

 

Podłączenie urządzenia do prądu

Praca okapu kuchenna odbywa się za pośrednictwem prądu. Urządzenie działa na zasadzie zasilania, dlatego należy poprowadzić do niego specjalny kabel. Należy również zabezpieczyć go gniazdkiem natynkowym. Przed przykręceniem gniazdka do ściany, warto upewnić się, iż długość kabla jest wystarczająca.

 

Prawidłowe podłączenie okapu kuchennego jest gwarancją uzyskania dobrej pracy sprzętu. Urządzenie kupuje się zazwyczaj na wiele lat, dlatego dobrze jest zapewnić sobie jego poprawny montaż. To pozwala na uniknięcie ewentualnych szkód czy awarii i jednocześnie wydłuża funkcjonowanie produktu. W Ciarko Design w trakcie produkcji dbamy o każdy szczegół urządzeń. Ich montaż jest niezwykle łatwy. Urządzenia są bardzo wydajne i wygodne, a jednocześnie wyróżniają się wyjątkową estetyką i unikalnym designem.

 



Strona przechowuje oraz uzyskuje dostęp do informacji już przechowywanej w urządzeniu użytkownika wykorzystując mechanizm plików Cookies. Akceptacja lub brak zgody na wykorzystywanie plików Cookies odbywa się za pomocą ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.